Udruga Sveti Ante Pustinjak održala prvu sjednicu svoje skupštine

Večeras je u vjeronaučnoj dvorani Župe Vrgorac održana 1. sjednica Skupštine nove Udruge Sv. Ante Pustinjak, koja će djelovati na području Koteza i Kutca. Na sjednici, kojoj je prisustvovalo dvadesetak članova, donesene su ključne odluke za početak organiziranog rada Udruge, provedbu razvojnih projekata i očuvanje zavičajne baštine. Udruga Sv. Ante Pustinjak, Kotezi–Kutac osnovana je i … Opširnije

U galeriji Društva otvorena izložba dječjih radova

Danas su u galeriji Društva prijatelja vrgorske starine u Vrgorcu svečano otvoreni 29. Dani predškolskog odgoja i obrazovanja. Tom prilikom otvorena je i izložba likovnih radova polaznika svih skupina Dječjeg vrtića “Pčelica”. Nakon otvaranja izložbe, na asfaltu susjedne Pijace djeca su kredom stvarala svoje nove kreativne likovne radove. Bravo! Izložba je otvorena do kraja tjedna, … Opširnije

Akcija čišćenja Vrgorca: Poseban naglasak na Kâvu kao vrijednu kulturnu baštinu

Kâva, stara akumulacija kišnice izgrađena 1929. godine kao dio prvog modernog vodoopskrbnog sustava Vrgorca, unikatan je primjer kulturne baštine ne samo Vrgorske krajine nego i cijele Dalmacije. Iako slične akumulacije postoje i na drugim područjima, uglavnom građene nakon Drugoga svjetskog rata, vrgorska Kâva ističe se svojim konceptom, veličinom i cjelokupnim izvedbenim rješenjem te je posebna … Opširnije

Projektom o zekuljači, vrgorski srednjoškolci drugi na Festivalu izvrsnosti!

Tradicija ne živi sama od sebe – živi onoliko koliko je mi čuvamo. Upravo tom mišlju vodili su se učenici Srednje škole Tina Ujevića iz Vrgorca, uključeni u projekt „Zekuljača: svjetlo u tami“, realiziran u sklopu programa Čuvari baštine Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije. Kroz projekt, izveden u partnerstvu s Društvom prijatelja vrgorske starine, učenici su … Opširnije

U Kotezima osnovana Udruga Sveti Ante Pustinjak

U Kotezima je nedavno osnovana Udruga Sveti Ante Pustinjak. Udruga ima cilj obnoviti i očuvati kapelicu sv. Ante u suradnji s nadležnim institucijama te će kroz kulturne, vjerske i tradicijske aktivnosti njegovati lokalni identitet i okupljati zajednicu. U planu je i promicanje običaja i nematerijalne baštine, povezivanje dijaspore sa zavičajem, provedba edukativnih programa te sudjelovanje … Opširnije

Vrgorac i ove godine oživio stare prvomajske običaje

Foto i ilustracije: Saša Peterković, Vrgorske novine, Turistička zajednica grada Vrgorca i Gradski puhački orkestar Ljudevit Bačić I ove su se godine u Vrgorcu održali stari prvomajski običaji, svojstveni našem kraju, povodom Međunarodnog praznika rada. Večer uoči 1. svibnja započela je tradicionalnim paljenjem procvita – prvomajskih krijesova. Mladići i djevojke palili su ih diljem Vrgorske … Opširnije

Cili je Split cvit Balkana?

Zamislite da netko Split uporno predstavlja kao „Cvit Balkana“ umjesto kao mediteranski grad, srce Dalmacije i jedan od simbola cijelog Jadrana. Takav naziv ne bi izdržao ni pet minuta bez reakcije Splićana. E pa jednako tako zvuči kada se cijela unutrašnjost Dalmacije uporno naziva krivim nazivima, Zagorom, “zaleđem” ili nekim još pogrdnijim, umjetno iskonstruiranim, kolonijalnim … Opširnije

Deseta obljetnica Papinog blagoslova kipa Svete Katarine donesenog iz Vrgorca

Na današnji dan, prije točno deset godina – 20. travnja 2016. godine – pokojni papa Frane u Vatikanu je blagoslovio kip Svete Katarine Aleksandrijske, stare zaštitnice katoličke župe Navještenja Blažene Djevice Marije u Vrgorcu. Kip su papi na Trg svetoga Petra donijeli vrgorski vjernici u sklopu svoga hodočašća Italijom, a izrađen je u radionici u … Opširnije

OD ARHIVA DO FEŠTE: u Vrgorcu održana 3. Spužarica

Snimili: Jure Divić i Saša Peterković U Vrgorac je u subotu na Gradskoj fontani održana 3. Spužarica, jedinstvena manifestacija posvećena stoljetnoj tradiciji skupljanja i pripreme puževa, odnosno – po vrgorski – spuža, koja je i ove godine okupila brojne spužoljupce, ljubitelje domaće gastronomije i dobre zabave. Treća Spužarica još je jednom pokazala kako Vrgorac uspješno … Opširnije

U Srednjoj školi održano predavanje o vrgorskoj nematerijalnoj baštini

U Srednjoj školi „Tin Ujević“ u Vrgorcu održano je predavanje pod nazivom „Primjeri nematerijalne baštine Vrgorca”. Autor predavanja bio je Branko Radonić, predsjednik Društva prijatelja vrgorske starine. Predavanje je organizirano u sklopu projekta „Zekuljača – svjetlo u tami”, koje škola izvodi u partnerstvu s Društvom. Koordinatorica projekta je pedagoginja Matea Mihaljević. Tema predavanja bila je … Opširnije