Donosimo vam jedan zanimljivi novinski članak, objavljen u beogradskom dnevniku „Vreme“ 1937. godine. Radi se o jednom od najzanimljivijih novinskih članaka na temu vrgorske kulturne baštine. Kratko i informativno opisuje procesiju na Veliki petak u Vrgorcu prije 88 godina i izuzetno je vrijedan za nematerijalnu baštinu Vrgorske krajine. Objavljen je originalno na ćirilici i srpskom jeziku, a za ovu priliku ga prenosimo na latinici.
Veliki petak u Vrgorcu
Nepoznati pokajnik sa Krstom na leđima u velikoj katoličkoj procesiji
[Fotografija rondara]
Jedna grupa mladića iz Vrgorca u staroj dalmatinskoj nošnji
Vrgorac, 27. marta. – U maloj dalmatinskoj varoši Vrgorcu, na podnožju brda Motokit, pored čuvenog Napoleonovog druma, najbolje se oseti prelaz iz Hercegovine u Dalmaciju. Iako isto podneblje, isti kameni krš kao i u Hercegovini, čovek ipak oseti da se nalazi u drugoj sredini, među svetom sa drugim mentalitetom.
Vrgorac je čuven po svom „derneku“ (crkvenom vašaru) na Veliki Petak. Iz okolnih mesta dođe masa sveta.
Na katolički Veliki Petak vlada veoma svečano raspoloženje. Mladići, odeveni u divnu staru dalmatinsku nošnju, naizmenično stražare u crkvi nad improvizovanim grobom Hristovim. U svetlu sveća u crkvi – statua stražar nad grobom ostavlja duboku impresiju.
Na Veliki Petak je svečana procesija, koja se održava uveče. Svaka zgrada je osvetljena.
Napred u procesiji idu članovi „Bratovštine“ – najstarijeg društva u ovom kraju, noseći ogromne sveće. Jedan mladić u narodnoj nošnji ide pred procesijom sa isukanom sabljom. Za njim, sav pokriven sav pokriven crnom mantijom, teško i pogrbljeno korača nepoznati. On nosi ogromni krst na leđima, koga pridržavaju sa strane.
Niko ne zna, koji je to teški pokajnik, što nosi radi ispaštanja greha krst na leđima. Nepoznati je pokriven od glave do pete. Vide se samo dve ruke, koje drže krst.