U organizaciji Društva prijatelja vrgorske starine, u Vrgorcu je u srijedu 14. svibnja održano predstavljanje knjige Hrvati u Burskom ratu – Južna Afrika 1899.–1902. autora Zvonimira Navale. Događaj je upriličen u čast uspomene na Vrgorčanina i burskog ratnika Ulderika Franića (1871.–1900.).
Autor knjige, Zvonimir Navala – kalifornijski istraživač i povjesničar koji je više od dva desetljeća proveo u Južnoj Africi – ovom je prigodom predstavio hrvatsko izdanje svoje knjige, koju je izvorno objavio na engleskom jeziku 2020. godine u SAD-u. Hrvatsko izdanje donosi Naklada Kvarner s partnerima, a ovo predstavljanje bilo je ujedno i prvo održano u Dalmaciji.



Posebna pažnja u knjizi posvećena je sudbini Ulderika Franića, rođenog Vrgorčanina koji je krajem 19. stoljeća emigrirao u Južnu Afriku te, zatečen izbijanjem Burskog rata, pristupio burskoj vojsci. Zahvaljujući iskustvu iz austrougarske vojske, Primljen je u elitnu izvidničku jedinicu „Edwardsovi skauti”, koju je osobno formirao burski general Louis Botha. Sudjelovao je u brojnim bitkama, a u rijetkim trenucima predaha pisao je pisma roditeljima i uredništvu zadarskog Narodnog lista, gdje su s velikim zanimanjem bila objavljivana. Iz tih pisama iščitava se Franićeva obrazovanost, politička zrelost i naprednost, ali i povezanost s rodnim krajem. Teško je ranjen u bitci kod Strydkraala te je preminuo 24. srpnja 1900. kod Palmeitspruita, gdje je i pokopan. Točnu lokaciju njegova groba pronašao je upravo Navala sa suradnicima, a Ulderikova priča privukla ga je i u rodni kraj ovoga burskog ratnika – Vrgorac gdje se povezao s predsjednikom Društva prijatelja vrgorske starine Brankom Radonićem. Ove godine obilježava se 125. obljetnica smrti Ulderika Franića, a knjiga Zvonimira Navale donosi dirljivo i temeljito dokumentirano svjedočanstvo o njegovoj žrtvi.


Tijekom predstavljanja autor je publici približio i širi povijesni kontekst Burskog rata – od dolaska nizozemskih kolonista (Bura) u južnu Afriku 1652. godine, preko osnutka njihovih dviju republika, Transvaala i Slobodne Države Oranje, do britanske agresije potaknute pronalaskom dijamanata, a potom i zlata na tim područjima. U tom povijesnom previranju našla se i mala hrvatska zajednica, među kojom je bilo četrdesetak Hrvata u burskoj vojsci – a jedan od njih bio je i Ulderik Franić. Burima se priključio jer su bili napadnuti od znatno jačeg napadača, a on nije mogao stajati po strani dok se to sve događa.
Nakon autorove prezentacije, okupljenima se obratio i Branko Radonić. Govorio je o vrgorskoj grani roda Franić, iz koje je potekao i Ulderik, a koja je kroz povijest dala brojne intelektualce. Naglasio je da ga je s autorom Zvonimirom Navalom povezala upravo Franićeva priča te istaknuo kako ovo predstavljanje nije njihova jedina suradnja. Naime, već su ranije postavili spomen-ploču Ulderiku Franiću na spomeniku palim burskim ratnicima u mjestu Karolina, a uskoro će Društvo prijatelja vrgorske starine postaviti i ploču na mjestu njegova posljednjeg počivališta – farmi Palmeitspruit.

Predstavljanje knjige proteklo je u svečanoj i emotivnoj atmosferi, okupivši građane, povjesničare i zaljubljenike u vrgorsku baštinu. Publika je s velikim zanimanjem pratila autorovo izlaganje te se prisjetila jednog od hrabrih sinova Vrgorca, čije se ime – zahvaljujući ovoj knjizi i aktivnostima Društva prijatelja vrgorske starine – vraća u kolektivnu memoriju Vrgorca.
DPVS
foto: Jure Divić