Povjesničar i geograf Branko Radonić, utemeljitelj i predsjednik Društva prijatelja vrgorske starine, laureat je Nagrade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u Republici Hrvatskoj za 2024. godinu, u području društvenih znanosti. Plaketa i povelja uručeni su mu danas, 29. travnja, na svečanosti u povodu Dana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Knjižnici HAZU u Zagrebu.
Ovo iznimno nacionalno priznanje, koje je vrgorskom profesoru Radoniću dodijelila najviša znanstvena i umjetnička ustanova u Republici Hrvatskoj, uručeno je za znanstveno djelo „El Shatt – Dalmatinci u pustinji“ – opsežnu monografiju koja detaljno prikazuje zbjeg stanovništva Dalmacije u Italiju i Egipat tijekom posljednjih godina Drugoga svjetskog rata i poraća. Knjiga je predstavljena javnosti prošle godine, kao plod desetogodišnjeg predanog istraživanja, pisanja i uređivanja. Objavljena je u suizdanju zagrebačkih izdavačkih kuća Synopsis i Plejada, te Društva prijatelja vrgorske starine iz Vrgorca.

Temeljena na bogatom arhivskom i terenskom radu, knjiga obuhvaća sve aspekte života izbjeglica iz Dalmacije – od okolnosti nastanka zbjega, preko njegove uprave, zdravstva, obrazovanja i rada, do kulture, vjere, odnosa sa Saveznicima i repatrijacije. Posebna pažnja posvećena je zbjegu autorova rodnog Vrgorca, uz brojna svjedočanstva i popis izbjeglica Vrgorske krajine. Knjiga je opremljena s više od 1100 bilješki, te stotinama fotografija, karata i grafikona, a svojim opsegom i detaljnošću predstavlja svojevrsnu enciklopediju zbjega – dosad najopsežnije znanstveno djelo o toj temi i nezaobilazan izvor za povjesničare, istraživače i širu javnost.
Odluku o nagradi donio je Odbor za nagrade HAZU na prijedlog Akademijina Razreda za društvene znanosti, a potvrdilo ju je Predsjedništvo HAZU na svojoj sjednici od 26. ožujka.


Nagrada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, najprestižnije priznanje akademske zajednice u Republici Hrvatskoj, prvi put je dodijeljena za 1993. godinu. Laureati se biraju u ukupno devet kategorija: društvene znanosti, matematičke, fizičke i kemijske znanosti, prirodne znanosti, medicinske znanosti, filološke znanosti, književnost, likovna umjetnost, glazbena umjetnost i muzikologija, te tehničke znanosti. Kriteriji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti su iznimno visoki, što potvrđuje činjenica da nagrada za društvene znanosti u 32 godine nije dodijeljena čak devet puta.
Ova nagrada predstavlja ne samo osobno priznanje Branku Radoniću, već i značajan trenutak za Vrgorac, koji ovim činom ulazi u fokus nacionalne znanstvene i kulturne javnosti.
Nakon dodjele nagrade, nagrađeni Radonić je dao izjavu za medije.


– Moji bližnji svjedoci su koliko je knjiga „El Shatt – Dalmatinci u pustinji“ od mene zahtijevala predanosti i odricanja. U početku je trebala biti tek knjižica od stotinjak stranica, u kojoj bi bio popisan vrgorski zbjeg i ukratko opisan kontekst njegove golgote. No, suočen s obiljem povijesnih izvora pohranjenih u stotinama kutija i knjiga arhivske građe, osjetio sam potrebu da dublje zaronim u ovu temu. Rukopis je rastao i oblikovao se kroz brojne dopune i nakon punih deset godina neumornog rada nastala je knjiga od 800 stranica – najopsežnije djelo o zbjegu Dalmatinaca u Italiju i Egipat od 1943. do 1946. godine.
Od samog početka osjećao sam duboku povezanost s onima koji su prošli kroz zbjeg, posebno jer je među njima bila moja baba Mila iz sela Vina sa svojom obitelji. Upravo iz te povezanosti proizašla je i posebna odgovornost da se ovom temom bavim detaljno, temeljito i predano. Od lanjskog izlaska knjige održao sam 12 predstavljanja i uspostavio brojne kontakte sa svjedocima, njihovim obiteljima, istraživačima i entuzijastima. Svi su oni obogatili i proširili sve što sam do tada znao i istražio o ovoj fascinantnoj temi, koja nijednog istraživača ne može ostaviti ravnodušnim. Sve me to dodatno motiviralo da nastavim istraživanje, s novim ciljem na kojemu upravo radim – izradom popisa imena svih osoba koje su u sklopu dalmatinskog zbjega kročile na tlo Egipta.

Posebnu zahvalnost dugujem svojoj obitelji, svim suradnicima, svjedocima zbjega, uredniku, recenzentima, nakladnicima i sponzorima ovog izdanja. Bez njihove nesebične pomoći, podrške i povjerenja bilo bi teško dovesti ovaj projekt do ovako uspješne knjige.
Zahvaljujem Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti na ovoj nagradi – za mene, najprestižnijem priznanju koje znanstvenik i autor u Hrvatskoj može primiti. Ta gesta ima posebno značenje jer, iako sam punokrvni povjesničar, nisam istraživač znanstvene ustanove i djelujem daleko od akademskih centara i državnih arhiva, što samo po sebi otežava znanstveni rad. U tom kontekstu ova nagrada šalje važnu poruku da se rad i predanost prepoznaju, i da unatoč svim preprekama ne treba odustajati. Vrijedi ustrajati i stvarati. Hvala!, rekao je Radonić.
tekst: Vrgorske novine
foto: Željka Opačak, Jure Divić i HAZU