Predsjednik Društva prijatelja vrgorske starine Branko Radonić podnio je danas službeni prijedlog Konzervatorskom odjelu u Imotskom i Upravi za zaštitu kulturne baštine pri Ministarstvu kulture i medija Republike Hrvatske za preventivnu zaštitu hidrotehničkog kompleksa Kâva i njegov upis u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Hidrotehnički kompleks Kâva, smješten iznad Napoleonove ceste na zapadnom ulazu u Vrgorac, izgrađen je 1929. godine kao ključna infrastruktura za opskrbu grada pitkom vodom. Unatoč povijesnoj i tehničkoj važnosti, objekt je danas u zapuštenom stanju, što je potaknulo Društvo prijatelja vrgorske starine na iniciranje hitnih mjera zaštite. U prijedlogu upućenom konzervatorima naglašava se potreba za hitnom preventivnom zaštitom kompleksa kako bi se spriječilo njegovo daljnje propadanje, kao i nužnost njegova upisa u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Također, predložena je izrada konzervatorskog elaborata koji bi definirao mjere obnove i mogućnosti revitalizacije ovog značajnog hidrotehničkog spomenika.
Dostavljeni su i prijedlozi gradonačelniku Mili Hercegu, pročelniku Goranu Ćulavu i ravnateljici Centra za kulturu i baštinu Grada Vrgorca Žani Pervan-Odak koji se odnose na buduće aktivnosti očuvanja Kâve. U dokumentu se predlaže formiranje jedinstvene zemljišne čestice kako bi se olakšalo apliciranje na europske i nacionalne fondove za obnovu kompleksa. Također, predloženo je da se kompleks stavi pod upravu Centra za kulturu i baštinu Grada Vrgorca, koji bi bio zadužen za njegovo održavanje i revitalizaciju. U cilju trajne zaštite, Društvo predlaže i osiguravanje stalnih sredstava u gradskom proračunu namijenjenih redovnom održavanju objekta kao i osnivanje radne skupine koja bi razmatrala pitanja trajne brige o objektu. Nadalje, planira se organizacija volonterskih akcija čišćenja te podizanje svijesti javnosti o važnosti zaštite Kâve kao kulturnog naslijeđa Vrgorca.
DPVS