Nakon dalmatinskog, zaštićen je i hercegovački ćupter

Posljednje dvije godine Društvo prijatelja vrgorske starine surađuje s udrugom Sveti Ante iz Tepčića (Čitluk) na prijavi prema hrvatskim institucijama za projekt organizacije Sajma ćuptera, manifestacije koja se svake godine održava u ovoj hercegovačkoj općini. Naše Društvo bila je logična adresa za suradnju budući da se kontinuirano posvećujemo očuvanju ćuptera kao nematerijalne baštine Vrgorske krajine.

Štoviše, skupina građana Vrgorske krajine, Imotske krajine i Makarskog primorja uspjela je zaštititi ćupter kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske, koje je Odlukom Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i medija RH od 8. lipnja 2017. upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, na listu zaštićenih kulturnih dobara pod brojem Z-6954. Istovremeno su utvrđene i mjere zaštite ćuptera kako bi se osiguralo njegovo buduće očuvanje u Hrvatskoj, odnosno poglavito biokovskom području Dalmacije. Nositelji zaštite iz Vrgorca su Branko Radonić, Snježana Radonić, Anđelka Jukić i Turistička zajednica grada Vrgorca.

Naši susjedi iz Čitluka obavijestili su nas da su i oni, 19. kolovoza 2024., uspjeli zaštititi ćupter, odnosno upisati ga u Registar Zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla (ZOZP) pod nazivom „Hercegovački ćupter“ u Agenciji za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine. Večeras se u Tepčićima održava 6. Sajam ćuptera, na kojemu će, uz brojne izlagače iz Hercegovine, sudjelovati i gospođa Snježana Radonić iz Vrgorca.

Čestitamo udruzi Sveti Ante na pozitivnom rezultatu njihova velikog zalaganja, a sve vas pozivamo da navratite večeras na 6. sajam ćuptera u općini Čitluk!

DPVS

Ostavite komentar

o društvu

Društvo prijatelja vrgorske starine je udruga građana, prva organizacija ovakve vrste u Vrgorcu, osnovana radi sveobuhvatnog promišljanja i aktivnog djelovanja na istraživanju povijesti, skupljanju povijesnih izvora, zaštiti materijalne i nematerijalne kulturne baštine i očuvanju lokalnog kulturnog identiteta Vrgorske krajine. Društvo svojim aktivnostima potiče na osnivanje stručno-znanstvenih i istraživačkih ustanova (arhiv, muzej, institut…) ili njihovih podružnica na području Vrgorca koje će sustavno djelovati sa istim ciljevima.

O PORTALU

Portal Vrgorskestarine.hr pokrenut je radi informiranja javnosti o aktivnostima Društva prijatelja vrgorske starine, a pogotovo za popularizaciju povijesne znanosti i neistražene lokalne povijesti Vrgorca. Portal je u cijelosti volonterski projekt.

Prenošenje sadržaja s ove stranice dopušteno je samo uz pravilno navođenje i citiranje izvora.

Autor i urednik: Branko Radonić, prof.

pratite nas

OSTALI PROJEKTI UREDNIKA

najnovije vijesti

OSTANITE U TIJEKU S AKTIVNOSTIMA DRUŠTVA

Izjava o privatnosti – tekst