Logoraš Dachaua i Buchenwalda Milan Radonić (1924.-1944./1945.?)

Dachau

Prema dosadašnjim istraživanjima Javne ustanove Spomen područje Jasenovac u ustaškom logorskom sustavu Jasenovac tijekom Drugog svjetskog rata stradalo je šestero Vrgorčana: Ante Galić (1912. – 1943.), Ante Hrstić (1914. – 1941.), Ivan Klaričić (1916. – 1942.), Marko Radić (1903. – 1944.), Mijo Rakić (1913. – 1942.) i Matija Židić (1885. – 1945.). Te sam podatke prezentirao vrgorskoj javnosti u više navrata u posljednjih deset godina.


Međutim, pretražujući popise stradalih Muzeja Holokausta Sjedinjenih Američkih Država i njemačkog Arhiva Arolsen otkrio sam da je jedan Vrgorčanin bio logoraš čak dva njemačka koncentracijska logora – Dachau i Buchenwald. Zvao se MILAN RADONIĆ, sin Matin, rođen je 11. siječnja 1924. u zaselku Radonići u Kotezima, prijeratni kotar Makarska. Iz rijetke dokumentacije koja prati popis saznajemo da su nacističke vlasti Radonića smatrale jugoslavenskim političkim zatvorenikom, što bi u ovom slučaju značilo da je bio partizan ili partizanski suradnik. Kao zanimanje mu se navodi da je poljoprivrednik (landarbiter), ali navodi se i da je bio bolničar (sanitäter). U Dachau je dovezen vlakom 26. listopada 1943., a u logor Buchenwald je stigao 13. prosinca 1944. godine. U oba logora bili su zatvarani politički zatvorenici, pogotovo komunisti. Nakon dolaska u Buchenwald više nema podataka o Radoniću, a iz rata se nije vratio. Oba logora oslobodila je američka vojska u travnju 1945. godine.

Koliko smo mogli saznati od obitelji, u obitelji Mate Radonića bila su četiri sina: Milan, Ante, Mijo i Ivan i svi su bili partizani. Rat je preživio samo Ivan čije je sin Mate svome sinu dao ime Milan, u spomen na strica. Obitelj ne zna ništa o tome kako su trojica braće stradala, a dosad nisu znali ni da je Milan završio u logoru u Njemačkoj. Istraživanje se nastavlja.  

Branko Radonić

Ostavite komentar

o društvu

Društvo prijatelja vrgorske starine je udruga građana, prva organizacija ovakve vrste u Vrgorcu, osnovana radi sveobuhvatnog promišljanja i aktivnog djelovanja na istraživanju povijesti, skupljanju povijesnih izvora, zaštiti materijalne i nematerijalne kulturne baštine i očuvanju lokalnog kulturnog identiteta Vrgorske krajine. Društvo svojim aktivnostima potiče na osnivanje stručno-znanstvenih i istraživačkih ustanova (arhiv, muzej, institut…) ili njihovih podružnica na području Vrgorca koje će sustavno djelovati sa istim ciljevima.

O PORTALU

Portal Vrgorskestarine.hr pokrenut je radi informiranja javnosti o aktivnostima Društva prijatelja vrgorske starine, a pogotovo za popularizaciju povijesne znanosti i neistražene lokalne povijesti Vrgorca. Portal je u cijelosti volonterski projekt.

Prenošenje sadržaja s ove stranice dopušteno je samo uz pravilno navođenje i citiranje izvora.

Autor i urednik: Branko Radonić, prof.

pratite nas

OSTALI PROJEKTI UREDNIKA

najnovije vijesti

OSTANITE U TIJEKU S AKTIVNOSTIMA DRUŠTVA

Izjava o privatnosti – tekst