U Zagrebu održana projekcija filma o El Shattu, na tribini sudjelovao i povjesničar Radonić

U specijaliziranom kinu za dokumentarne filmove „Dokukino“, smještenom u Kulturno informativnom centru (KIC) u Zagrebu, u utorak 9. srpnja održana je projekcija filma „Dohvatiti sunce: El Shatt“ redateljice Ane Bilankov.

Ovaj kratki film u trajanju od 19 minuta inspiriran je izbjegličkim iskustvom redateljičina oca koji je u El Shattu boravio u ranom djetinjstvu. Film se bavi zbjegom na temelju materijala iz hrvatskih i međunarodnih arhiva isprepletenih s vizualom ovog pustinjskog ne-mjesta danas. Film je pokušaj rekonstrukcije fragmentiranog sjećanja na nepoznatu povijest o migraciji na Mediteranu kao transtemporalno filmsko putovanje.

Nakon projekcije filma održana je tribina na kojoj je uz redateljicu Anu Bilankov sudjelovao i povjesničar Branko Radonić, autor opsežne studije o zbjegu „El Shat – Dalmatinci u pustinji“ koji je dao opći povijesni kontekst nastanka i života dalmatinskoga zbjega u Italiji i Egiptu od 1943. do 1946. godine. Opisao je tijek nastanka knjige i metode korištenje u njezinom pisanju. Govorio je o važnosti izbjegličkih logora u Egiptu za školovanje kadra kroz tečajeva i rad, a koji je kasnije bio vitalno važan u izgradnji poslijeratne Dalmacije. Istaknuo je i emancipacijsku važnost El Shatta za dalmatinske žene koje su u najvećoj mjeri iznijele zbjeg. Na tribini je sudjelovala i povjesničarka umjetnosti i trenerica Kazališta potlačenih Josipa Lulić koja je problematiku izbjeglištva u Drugom svjetskom ratu nastojala osuvremeniti, pomaknuvši naglasak na njene implikacije u aktualnom historijskom trenutku. Razgovor je moderirala filmska kritičarka Iva Rosandić.

Projekciji i tribini prisustvovalo je oko 80 gledatelja, a neki od njih su postavljali pitanja redateljici Bilankov i povjesničaru Radoniću, pa je sam događaj potrajao više od dva sata.

DPVS

Ostavite komentar

o društvu

Društvo prijatelja vrgorske starine je udruga građana, prva organizacija ovakve vrste u Vrgorcu, osnovana radi sveobuhvatnog promišljanja i aktivnog djelovanja na istraživanju povijesti, skupljanju povijesnih izvora, zaštiti materijalne i nematerijalne kulturne baštine i očuvanju lokalnog kulturnog identiteta Vrgorske krajine. Društvo svojim aktivnostima potiče na osnivanje stručno-znanstvenih i istraživačkih ustanova (arhiv, muzej, institut…) ili njihovih podružnica na području Vrgorca koje će sustavno djelovati sa istim ciljevima.

O PORTALU

Portal Vrgorskestarine.hr pokrenut je radi informiranja javnosti o aktivnostima Društva prijatelja vrgorske starine, a pogotovo za popularizaciju povijesne znanosti i neistražene lokalne povijesti Vrgorca. Portal je u cijelosti volonterski projekt.

Prenošenje sadržaja s ove stranice dopušteno je samo uz pravilno navođenje i citiranje izvora.

Autor i urednik: Branko Radonić, prof.

pratite nas

OSTALI PROJEKTI UREDNIKA

najnovije vijesti

OSTANITE U TIJEKU S AKTIVNOSTIMA DRUŠTVA

Izjava o privatnosti – tekst