U specijaliziranom kinu za dokumentarne filmove „Dokukino“, smještenom u Kulturno informativnom centru (KIC) u Zagrebu, u utorak 9. srpnja održana je projekcija filma „Dohvatiti sunce: El Shatt“ redateljice Ane Bilankov.
Ovaj kratki film u trajanju od 19 minuta inspiriran je izbjegličkim iskustvom redateljičina oca koji je u El Shattu boravio u ranom djetinjstvu. Film se bavi zbjegom na temelju materijala iz hrvatskih i međunarodnih arhiva isprepletenih s vizualom ovog pustinjskog ne-mjesta danas. Film je pokušaj rekonstrukcije fragmentiranog sjećanja na nepoznatu povijest o migraciji na Mediteranu kao transtemporalno filmsko putovanje.
Nakon projekcije filma održana je tribina na kojoj je uz redateljicu Anu Bilankov sudjelovao i povjesničar Branko Radonić, autor opsežne studije o zbjegu „El Shat – Dalmatinci u pustinji“ koji je dao opći povijesni kontekst nastanka i života dalmatinskoga zbjega u Italiji i Egiptu od 1943. do 1946. godine. Opisao je tijek nastanka knjige i metode korištenje u njezinom pisanju. Govorio je o važnosti izbjegličkih logora u Egiptu za školovanje kadra kroz tečajeva i rad, a koji je kasnije bio vitalno važan u izgradnji poslijeratne Dalmacije. Istaknuo je i emancipacijsku važnost El Shatta za dalmatinske žene koje su u najvećoj mjeri iznijele zbjeg. Na tribini je sudjelovala i povjesničarka umjetnosti i trenerica Kazališta potlačenih Josipa Lulić koja je problematiku izbjeglištva u Drugom svjetskom ratu nastojala osuvremeniti, pomaknuvši naglasak na njene implikacije u aktualnom historijskom trenutku. Razgovor je moderirala filmska kritičarka Iva Rosandić.
Projekciji i tribini prisustvovalo je oko 80 gledatelja, a neki od njih su postavljali pitanja redateljici Bilankov i povjesničaru Radoniću, pa je sam događaj potrajao više od dva sata.
DPVS