Velik odaziv na supetarsko predstavljanje knjige ‘El Shatt – Dalmatinci u pustinji’

U sklopu 41. Supetarskog lita, u dojmljivom ambijentu Galerije Ivan Rendić u Supetru, u srijedu 16. srpnja održano je iznimno posjećeno predstavljanje kapitalnog povijesnog djela El Shatt – Dalmatinci u pustinji autora Branka Radonića. Događaj je organizirala Narodna knjižnica Supetar, a sve okupljene na početku je srdačno pozdravila ravnateljica Ivana Vukasović-Lončar. Bilo je ovo 13. predstavljanje spomenute knjige.

Kako su naglasili organizatori, interes publike premašio je sva očekivanja, galerija je bila ispunjena do posljednjeg mjesta, pa se uoči početka moralo unijeti desetke dodatnih stolaca. Među brojnim posjetiteljima našla se i prava mala vrgorska kolonija, koja je svojim dolaskom posebno uveličala večer posvećenu sjećanju na jednu od važnijih epizoda dalmatinske ratne povijesti.

Predstavljanje je moderirala članica Društva prijatelja vrgorske starine Željka Opačak, koja se zahvalila domaćinima i publici, istaknuvši važnost knjige i povijesnog trenutka koji obrađuje.

Knjiga je objavljena početkom 2024. godine u nakladi Društva prijatelja vrgorske starine, te izdavačkih kuća Synopsis i Plejada iz Zagreba. Radi se o opsežnoj znanstvenoj studiji koja na gotovo 800 stranica obrađuje povijest dalmatinskog zbjega u Italiji i Egiptu tijekom Drugog svjetskog rata, u razdoblju od 1943. do 1946. godine.

Autor Branko Radonić, povjesničar, geograf, učitelj, novinar i kulturni aktivist, u razgovoru s voditeljicom otkrio je da je knjiga rezultat desetogodišnjeg istraživačkog rada temeljenog na obimnom arhivskom materijalu iz domaćih i inozemnih arhiva, kao i na brojnim svjedočanstvima. Posebnu pažnju posvetio je upravo lokalnoj razini – zbjegu Vrgorca, svoga rodnog kraja, uključujući gotovo dvadeset svjedočanstava sumještana te popis vrgorskih izbjeglica.

Knjiga detaljno analizira sve aspekte života u zbjegu, od političkog ustroja i odnosa sa Saveznicima, do zdravstva, obrazovanja, kulturnog života, vjerskih običaja i izdavaštva. Radonić je istaknuo da su logori u El Shattu bili organizirani gotovo kao zasebna društva, s karakteristikama socijalističkog uređenja koje je prethodilo stvaranju nove jugoslavenske države. Posebno zanimljiv podatak je da je u logoru izlazilo desetak novina i časopisa, a s izbjeglicama su putovali i brojni umjetnici i intelektualci.

Na pitanje o motivaciji za pisanje knjige, Radonić je naveo osobnu i društvenu odgovornost. Dio njegove obitelji bio je među izbjeglicama, a sam fenomen El Shatta smatra nedovoljno istraženim, iako iznimno važnim za razumijevanje povijesti Dalmacije i izbjegličkih iskustava tijekom rata.

Objasnio je i kako je došlo do premještanja zbjega iz Italije u Egipat te istaknuo važnost očuvanja sjećanja na El Shatt, posebno u današnjem vremenu kada se kolektivno sjećanje o Drugom svjetskom ratu sve više briše iz javnog prostora.

Za ovu knjigu autor je 2024. godine dobio nagradu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u kategoriji društvenih znanosti, što dodatno potvrđuje znanstvenu i društvenu vrijednost izdanja.

Predstavljanje je proteklo u toploj i poticajnoj atmosferi, uz zanimljiv dijalog između autorice i autora te velik interes publike. Knjiga El Shatt – Dalmatinci u pustinji već sada se pozicionira kao nezaobilazna literatura za sve istraživače novije hrvatske povijesti, kao i za sve one koji žele sačuvati uspomenu na žrtvu i život tisuća Dalmatinaca koji su se prije više od osam desetljeća pred njemačkom vojskom otisnuli na putovanje života.

Napomena: Bilo je dosta upita za knjigu. Možete je pronaći u internetskim knjižarama i kod izdavača Synopsis na adresi: https://www.synopsisbook.com . Nakladnik šalje i u inozemstvo.

DPVS

Ostavite komentar

o društvu

Društvo prijatelja vrgorske starine je udruga građana, prva organizacija ovakve vrste u Vrgorcu, osnovana radi sveobuhvatnog promišljanja i aktivnog djelovanja na istraživanju povijesti, skupljanju povijesnih izvora, zaštiti materijalne i nematerijalne kulturne baštine i očuvanju lokalnog kulturnog identiteta Vrgorske krajine. Društvo svojim aktivnostima potiče na osnivanje stručno-znanstvenih i istraživačkih ustanova (arhiv, muzej, institut…) ili njihovih podružnica na području Vrgorca koje će sustavno djelovati sa istim ciljevima.

O PORTALU

Portal Vrgorskestarine.hr pokrenut je radi informiranja javnosti o aktivnostima Društva prijatelja vrgorske starine, a pogotovo za popularizaciju povijesne znanosti i neistražene lokalne povijesti Vrgorca. Portal je u cijelosti volonterski projekt.

Prenošenje sadržaja s ove stranice dopušteno je samo uz pravilno navođenje i citiranje izvora.

Autor i urednik: Branko Radonić, prof.

pratite nas

OSTALI PROJEKTI UREDNIKA

najnovije vijesti

OSTANITE U TIJEKU S AKTIVNOSTIMA DRUŠTVA

Izjava o privatnosti – tekst