Na poziv voditeljice Županijskoga stručnoga vijeća srednjoškolskih knjižničara Splitsko-dalmatinske županije Žaklin Antonijević, knjižničarka i tajnica Društva prijatelja vrgorske starine Adriana Turić Erceg sudjelovala je danas u radu stručnoga skupa održanog u Prirodoslovnoj školi u Splitu s temom posvećenoj brizi o školskim spomenicama. Predavanje pod nazivom „Školski knjižničari i briga o školskim spomenicama s osvrtom na knjigu Kronaka Pučke škole Rašćane 1926.- 1941.“ autora Branka Radonića i Adriane Turić Erceg kao primjerom iz prakse trajalo je 90 minuta.
U prvom dijelu izlaganja prisutnima je autorica predstavila definicije spomenica, ukazala na njihov značaj u povijesnom, arhivskom i baštinskom smislu, osvrnula se na izgled najstarijih spomenica u Hrvatskoj kao i na način vođenja spomenica od njihovih prvih pojava. Osvijestila je važnost čuvanja takvih vrijednih dokumenata koji su bogat izvor podataka za istraživanje lokalne povijesti krajeva u kojima su se vodile. Turi Erceg je pročitala ulomke iz knjige koji govore o zakonskim i podzakonskim regulativama u prošlosti spomenica jer je prisutne posebno interesiralo što je i kako bila obveza voditelja spomenice i koja terminologija se koristila u školskim regulativama. Iz tih primjera dalo se zaključiti zašto su važne te kako ih je potrebno sačuvati tiskanjem ili digitalizacijom.
Knjižničarka je govorila i o vlastitom iskustvu dugogodišnjeg vođenja spomenica te svom prvom susretu sa spomenicama i poticajima u radu, kao i o teškoćama na koje je nailazila pri istraživanju spomenica vrgorske osmoljetke. Prikazala je kako spomenice izgledaju, što u njima treba biti zapisano kao i povijesnu promjenu koja se dogodila zakonskim promjenama 2024. godine. Izložila je rezultate e-savjetovanja s obrazloženjem koje je povjesničar Radonić napisao u tom savjetovanju zalažući se za čuvanje spomenica zbog njihove neprocjenjive vrijednosti.
U drugom dijelu izlaganja Turić Erceg je predstavila Društvo prijatelja vrgorske starine, njegov osnutak, vodstvo, ciljeve, kao i dosadašnja izdanja Društva. Potom su prisutni imali prilike čuti kako je nastala Kronaka, kako je proteklo pisanje prijepisa, što se sve saznalo o mještanima, tom vremenu i radu škole za vrijeme vođenja kronake. Osvrnulo se i na promociju koja je održana u rujnu u prostorima stare rašćanske škole.
U zaključnom dijelu Turić Erceg je naglasila da je nepovratna šteta nanesena ovakvim vrijednim dokumentima kroz zakonske promjene jer sada sve ovisi o volji i entuzijazmu pojedinaca koji će se i dalje ozbiljno baviti ovakvim temama. Nekima je već ovaj primjer dobar poticaj u budućem radu.
DPVS