Predstavljanje ‘El Shatta’ u Kistanjama: Zbjeg sjeverne Dalmacije i Biokova nastajao je u vrlo teškim okolnostima njemačke okupacije

U organizaciji Udruge Verige, sinoć je u Domu kulture Kistanje predstavljena knjiga „El Shatt – Dalmatinci u pustinji“ autora Branka Radonića. Ovo je bilo ukupno sedmo predstavljanje knjige koje je, kao i svaki put dosad, privuklo brojne građane. Među njima našla se i gospođa Sovjetka Mažibrada koja je rođena u El Shattu. Knjiga je predstavljena u obliku dijaloga između autora i članice Društva prijatelja vrgorske starine Željke Opačak.

Na predstavljanju je bilo riječi o problematici istraživanja povijesti dalmatinskog zbjega, iskustvu s pripremom rukopisa i tiskanjem knjige. Autor je govorio o važnosti oralne povijesti u istraživanju ovakve teme zbog čega mu je poglavlje sa svjedočanstvima sudionika zbjega iz Vrgorca posebno vrijedno.

Branko Radonić je naglasio da se nastanak dalmatinskog zbjega može podijeliti u dva dijela. Prvi uključuje srednjodalmatinski primorski i otočki zbjeg koji je nastajao u razdoblju od talijanske kapitulacije u rujnu 1943. do uspostave njemačke okupacije u narednim mjesecima. Drugi je zbjeg koji je nastajao u daleko težim okolnostima i potpunoj konspiraciji tijekom njemačke okupacije u sjevernoj Dalmaciji i biokovskom području u prvim mjesecima 1944. godine. Bio je to nevjerojatan pothvat.

Bježeći pred nasiljima okupatora, s područja Kistanja u dalmatinskom zbjegu se kroz 1944. godinu našlo preko tisuću ljudi. Iako relativno maleno područje u Dalmaciji, Kistanje brojnošću svoga zbjega zauzimaju značajno mjesto u povijesti dalmatinskoga zbjega u Italiji i Egiptu. Osim toga, čak dva člana Centralnog odbora zbjega u Egiptu potjecala su upravo iz Kistanja.  

Predstavljanje u ispunjenoj dvorani Doma kulture trebalo je trajati 45 minuta, ali se kroz razgovor s publikom produljilo se na dva sata. Ova knjiga povezuje ljude i stvara prijateljstva na svakom koraku! Bilo je fantastično, ljudi su predivni, po gostoprimstvu podsjećaju na nas Vrgorčane, a same Kistanje su nam totalno otkriće. Od srca zahvaljujemo Danieli Bjelanović iz kistanjske Udruge Verige na pozivu i organizaciji, a mještanima Kistanja na lijepom odazivu.

DPVS

Ostavite komentar

o društvu

Društvo prijatelja vrgorske starine je udruga građana, prva organizacija ovakve vrste u Vrgorcu, osnovana radi sveobuhvatnog promišljanja i aktivnog djelovanja na istraživanju povijesti, skupljanju povijesnih izvora, zaštiti materijalne i nematerijalne kulturne baštine i očuvanju lokalnog kulturnog identiteta Vrgorske krajine. Društvo svojim aktivnostima potiče na osnivanje stručno-znanstvenih i istraživačkih ustanova (arhiv, muzej, institut…) ili njihovih podružnica na području Vrgorca koje će sustavno djelovati sa istim ciljevima.

O PORTALU

Portal Vrgorskestarine.hr pokrenut je radi informiranja javnosti o aktivnostima Društva prijatelja vrgorske starine, a pogotovo za popularizaciju povijesne znanosti i neistražene lokalne povijesti Vrgorca. Portal je u cijelosti volonterski projekt.

Prenošenje sadržaja s ove stranice dopušteno je samo uz pravilno navođenje i citiranje izvora.

Autor i urednik: Branko Radonić, prof.

pratite nas

OSTALI PROJEKTI UREDNIKA

najnovije vijesti

OSTANITE U TIJEKU S AKTIVNOSTIMA DRUŠTVA

Izjava o privatnosti – tekst